Konferencja prasowa „Figurski wzywa posiłki” inaugurująca drugą edycję kampanii edukacyjnej


 

7 marca odbyła się konferencja prasowa inaugurująca drugą edycję kampanii edukacyjnej „Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą”, która w tym roku poświęcona jest chorobom neurologicznym.

Podczas spotkania odbyła się specjalna audycja na temat żywienia osób po udarze mózgu pod hasłem „Figurski wzywa posiłki, której gospodarzem jest ambasador kampanii, dziennikarz Michał Figurski.

Po udarze długo byłem nieprzytomny, nie przyjmowałem żadnych pokarmów. Mój organizm nie miał siły, żeby się regenerować, a był to najbardziej newralgiczny moment choroby. Po wybudzeniu, kiedy należało się brać do pracy, ja w ogóle nie miałem na to sił. Moja droga do powrotu do zdrowia wciąż trwa. Ten powrót jest znacznie bardziej skomplikowany i trudniejszy niż mogłoby się wydawać. Nadal tak naprawdę niewiele wiemy na temat konsekwencji udaru mózgu. A jeszcze mniejsza jest wiedza na temat rozwiązań, które pomagają pacjentom stanąć na nogi i odzyskać siły do walki z chorobą, takich jak żywienie medyczne – wyznał Michał Figurski.

Temat specjalistycznego żywienia w chorobach neurologicznych poszerzyli zaproszeni przedstawiciele środowiska medycznego: dr n. med. Beata Błażejewska Hyżorek, mgr Lilia Kimber-Dziwisz, dr hab. n. med. Stanisław Kłęk oraz dr hab. n. med. Iwona Sarzyńska-Długosz. Eksperci wypowiadali się na temat zwiększonego zapotrzebowania żywieniowego u pacjentów po udarach mózgu, ich problemach żywieniowych, konsekwencjach niedożywienia oraz możliwościach wsparcia żywieniowego. Podkreślili także ogromną potrzebę edukacji na ten temat.

Swoimi doświadczeniami podzieliła się także p. Ewelina Zadrużna, żona pacjenta po udarze mózgu. Jako opiekun zwróciła uwagę na to, jaką rolę w opiece nad mężem pełni dla niej żywienie medyczne.

Spotkanie wspólnie z Michałem Figurskim poprowadziła dziennikarka Agnieszka Szkuta.

Pierwszy odcinek audycji jest już dostępny na kanale YouTube Nutricia Medyczna Polska.